Bio tippek rovarcsípések kezelésére

szunyogcsipes

Kit ne csípett volna meg élete során egy szúnyog, méhecske, darázs, pók, vagy bármilyen más kis állatka?!

De vajon tudod-e, hogyan tudsz védekezni a csípések ellen, illetve ha már megcsípett valami, akkor tudod-e, hogy mit tegyél, hogy ne fertőzödjön el, ne viszkessen és mihamarabb elmúljon?

Egész biztosan te is rengeteg mindent találsz a háztartásodban, ami segít a duzzanatok, a fájdalom, a viszketés enyhítésében.

Amit minden esetben megtehetsz, ha megcsípett valami

csalanteaA rovarcsípés – leginkább a méh és a darázs – allergiás reakciót is kiválthat. Ha szerencsés vagy, ez enyhébb lefolyású, és akkor megúszod egy mindössze pár napig tartó jó kis viszketéssel, csalánkiütéssel, esetleges ödémásodással, de súlyosabb esetben akár tapasztalhatsz szapora szívverést, vérnyomásesést, hasmenést, hányást, zavartságot, fulladást, eszméletvesztést is akár a csípést követő pár percen belül is. Ilyenkor mese nincs, irány az orvos!

Először is a csípések területét mindig mosd le tiszta vízzel, hogy ne fertőzödjön el!

Minden esetben alkalmazhatsz jeges borogatást és egy bögre csalántea sem árthat, ami tele van antihisztaminnal, így segíthet az allergiás reakció megelőzésében, csökkentésében.

A csípések kezelésénél alapvető különbséget tehetünk aszerint, hogy az állat váladéka savas vagy lúgos. A savas csípést lúgos anyaggal közömbösítheted, a lúgos csípést viszont savassal.

utifuMéhcsípés

A méhcsípés savas, ezért lúgosítás szükséges. Ezért remek megoldás lehet letépni egy kis útifüvet ahol éppen vagy, a kertben, mezőn és azzal bedörzsölni a csípést. Az útifű ugyanis lúgos kémhatású. Útifüvet gyakorlatilag mindenhol találsz vadon nőve, nem kell nagyon keresgélni. Hasonlóan jó megoldás lehet, – ha még sem találsz ilyen gyógynövényt, vagy nem tudod melyik az, – a szappan, egy hagymaszelet, akár egy kis petrezselyem, egy karika paradicsom, vagy gyenge szódabikarbónás oldat (1 dl víz, csipet szódabikarbóna).

Darázscsípés

A darázscsípés ezzel szemben lúgos, tehát valamilyen savanyú dologgal kend be. Jó választás az ecetes víz, a propolisz, sóska, vadmeggy, almaecet.

Szúnyogcsípés

Gyors, bio megoldás szúnyoginvázió ellen
Ha van 15 perced van, de már nem bírod elviselni a szúnyogokat, akkor itt egy gyors tipp, hogyan kerüld el a szúnyogcsípéseket.

Főzz egy jó tömény kamillateát és hagyd egy kicsit besűrűsödni. Öntsd bele egy szórófejes üvegbe és készen is van. Fújd magadra nyugodtan, ha szükséges és a szúnyogok csak rajzani fognak körülötted, de nem csípnek meg. Én egy kicsi zsályát is szoktam tenni bele.kamillatea A csalán is jó szúnyogűző. Valamit biztosan találsz ezekből otthon, vagy a kertben, amiből főzhetsz egy jó sűrű teát. Nem büdös, nem ragad, nem mérgezi a természetet és minket sem. Gyerekeket is nyugodtan be lehet vele kenni. 2 óránként érdemes megismételni. Hűtőben 4-5 napig is eltart.

A következő illatos növények is megbízható szúnyogriasztók: citromfű, menta, levendula, babér, bazsalikom, rozmaring, büdöske, muskátli, fokhagyma, körömvirág, majoranna, oregánó. Ültess belőle jó sokat a kertbe, vagy az ablakba, teraszra.

A ruhádra tehetsz különféle illóolajokat is, (de csak jó minőségűt, mert a rossz foltot hagy a ruhán)! Jó pl. a cédrusolaj, levendulaolaj, indiai citromfűolaj. Fontos, hogy inkább a ruhádra kend, ne a bőrödre, mert van akinél irritációt okozhat. Ha jó minőségű illóolajat veszel, akkor nem hagy foltot a ruhádon. Ez lehet egy vásárlási teszt is.

Alkoholos szúnyogriasztót is készíthetsz, tegyél bele sok útifüvet és készen is van. Én mondjuk nem szeretem magamra fújni az alkoholt.

Kezelés
levendulaHa mégis megcsípett a szúnyog, akkor a citromfű levelek hűsítik a rovarcsípéseket. Citromfüvet ablakban is lehet termeszteni, nem mellesleg finom a teája és idegnyugtató.

A bazsalikom illóolaj szintén jó választás szúnyog-, és darázscsípés ellen, enyhíti a csípésük/marásuk által okozott fájdalmat, külsőleg kend be vele a csípés helyét.

A levendula illóolaj egyéb csodás hatásai mellett gyulladáscsökentő és antibakteriális, antihisztaminikum, így csökkenti a bőr irritációt, a viszketést, a fájdalmat és fél óra alatt eltűntetni a szúnyogcsípés helyét is.

aloe vera

Manapság már sokaknak van otthon aloe verája. A levelében található hatóanyagok nyugtatják a bőrt és enyhítik a viszketést is. Kend be nyugodtan a csípést vastagon, hamar beszívódik és gyorsan hat.

Ha van otthon bio almaecet, akkor az almaecetes vizes lemosás is jól enyhíti a tüneteket.

Lenolaj – bőrre kenve gyulladáscsökkentő, pókcsípésre is alkalmazható.

Kullancscsípés

A kullancs nagyon pici, ezért sokszor éppen abból lesz a baj, hogy nem is veszed észre, amikor megtelepszik rajtad.
A kullancsnál is van megelőzés és van kezelés.

Megelőzés
zsalyaA kullancs finnyás egy állat, nem szereti a következő illóolajokat, ezért ha magadra kened bázisolajjal (kókuszolaj, szójaolaj, olívaolaj, jojobaolaj, mandulaolaj) keverve, jó eséllyel messze elkerülnek téged. Ilyen illatok a zsálya, a cédrus, menta, geránium (muskátli), borsmenta, citrom. Az olajokat teheted desztillált vízbe is némi 96%-os alkohollal keverve.

Az almaecet illatát szintén utálják a kullancsok, ezért hatékony kullancsűző szer készíthető belőle egy pumpás flakon segítségével 2dl víz, 1dl almaecet keverékéből.

Ezeket a házi készítésű szereket érdemes gyakrabban használni és akár a pokrócot is be lehet vele fújni, amin fekszel.

Kezelés
Ha már benned van, akkor több megoldás közül választhatsz.

Van aki a csipeszre esküszik, de ezt csak haladó, gyakorlott kullancs vadászoknak ajánlom. Ha nem vagy elég ügyes és beszakad a kullancs szájszerve (nem a feje, ahogy mondani szoktuk), akkor már nem kellene tovább piszkálni, mert ebben már nincs érdemi mennyiségű fertőző anyag, hagyni kellene, hogy magától kilökődjön. Ráadásul, ha összenyomod a testét, akkor a benne lévő kórokozókat – mintha egy fecskendőt nyomnál meg – még magadba is préseled. Ez sokkal nagyobb baj. Az idő fontos tényező, minél előbb kiszeded, annál kisebb a kockázat, hogy megfertőződsz. Kirándulás után érdemes átnézni egymást töviről hegyire.

A cérnaszál egy praktikus megoldás, mert mindig van nálad, hiszen a ruhádból egy pici szálat mindig ki lehet szedni. Ezt a kullancs „feje” köré tekerve, óvatosan húzd felfelé és kijön a kullancs. A legkönnyebb mindig azonnal kiszedni.
Van aki, az olajra esküszik, mondván, hogy szegény megfullad és ezért inkább kimászik. Én nem ajánlanám, mert az oxigénhiánnyal küzdő állatból még több kórokozó juthat a vérkeringésedbe.

Ha sikerült kiszedni, akkor nem árt, ha valamivel fertőtleníted a kullancs helyét. Jó lehet az alkolhol, jód, betadine, vagy ha bio megoldást keresel, akkor egy kis propolisz, vagy tiszta oregano, kakukkfű, teafa illóolaj (doTerra).

A csípést teafaolaj felhasználásával is el lehet tüntetni. Ez egy nagyon jó antibakteriális fertőtlenítőszer, ami megöli a kórokozókat, és felgyorsítja a bőr gyógyulását, ráadásul a viszketést is csökkenti. Pár nap alatt eltűnik a kis vörös duzzanat.

A ruhákat mindig rázd ki és tedd pár napra egy légmentesen lezárt zacskóba, hogy elpusztuljanak, ha esetleg maradtak a ruhádon. Sajnos a mosást és centrifugázást vígan túlélik.


Pár napos tapasztalat:

Egy nagyon kedves, idős ügyfelemet megcsípett egy kullancs. Kb. 1 nap múlva kiszedték ugyan a kullancsot, de ijesztően nagy, vörös, nagyobb tenyérnyi duzzanat lett belőle, ami nagyon csúnya volt és viszketett is rendesen. Természetesen elment orvoshoz, aki egy nagyon erős antibiotikumot írt fel neki – ez ugyanis ilyenkor a bevett módszer. A probléma csak az, hogy egy 80 év feletti idős szervezet egy ilyen adag antibiotikumra nem túl jól reagál és mint tudjuk a hasznos baktériumokat is megöli, ezzel az immunrendszerét némileg taccsra vágva. Javasoltam neki, hogy ne vegye be a gyógyszert, hanem adtam neki doTerra teafa olajat, amit külsőleg is és belsőleg is használhat. A viszketés gyakorlatilag azonnal elmúlt, a duzzanat pedig pár nap alatt lelohadt és szépen eltűnt. A teafa mint írtam nagyon erős antibakteriális hatással rendelkezik, csak szemben az antibiotikummal a jó baktériumokat nem írtja ki. Szóval, csak ajánlani tudom az effajta kezelést mindenkinek.

Vigyázat! Az 1-2 ezer forintos, boltban kapható illóolajakat szigorúan tilos belsőleg használni!


Bolhacsípés

Az apró piros pöttyök okozta viszketést hideg vizes borogatással és a jegeléssel is enyhítheted.
A kellemetlen viszketést antihisztamin-tartalmú teával, csalánteával és teafa olaj helyi alkalmazásával célszerű elviselhető mederbe terelni.

Pókcsípés

Pókcsípésre sok ötlet van a házipatikából – káposztalevél, bazsalikom, aktív szén, szódabikarbóna, vagy kurkuma helyi alkalmazása.

kurkumaAz egyik a káposztalevél. Miután lemostad a sebet, apríts fel egy egész káposztalevelet, vagy törd meg, hogy a nedve is ki tudjon jönni és hasson. Tedd a csípésre, rögzítsd gézzel és hagyd hatni pár órán keresztül. Akár éjszakára is fent hagyhatod a kötést.

Az apróra vágott friss bazsalikomlevél ugyanígy megteszi.

Az aktív szén nem csak a gyomor gyógyítója és a mérgezések ellenszere, hanem gyulladáscsökkentő és antibakteriális is. Törj porrá 1 tablettát, pár csepp vízzel keverd el és tedd rá a csípésre. Szódabikarbóna kis vízzel ugyanígy megteszi, sőt a viszketést és fájdalmat is csillapítja.

A kurkuma szintén gyulladáscsökkentő és antibakteriális. Ízületi gyulladásoknál mindenki tudja, hogy ezt kell használni. Nos, pókcsípésre is remek választás. Őrölt kurkumát pár csepp olívaolajjal összekeversz és ráteszed a csípésre. Elmúlik a viszketés, lehúzza a gyulladást és a fertőzést is megakadályozza.

Hangyacsípés

A csípés közben kibocsátott hangyasav ellen alkalmazz gyenge lúgot, például szódabikarbóna oldatot, vagy használhatod az összes méhcsípésnél leírtakat, hiszen a méhcsípés is savas, tehát lúgosítás az ellenszer.

Bögölycsípés

A legyek közül a legveszélyesebb a bögöly csípése, amelynek helyén igen fájdalmas, kemény, piros duzzanat alakul ki. Érdemes tudni, hogy ez a rovar súlyos betegségeket terjeszthet, ezért ha egy-két napon belül nem múlnak el a tünetek, akkor fordulj orvoshoz!

Enyhítheted a kellemetlen, égető érzést hideg vizes borogatással, illetve antihisztamin-tartalmú krém, vagy tea fogyasztásával (csalántea).

Kellemes, problémamentes nyarat kivánok minden kedves olvasómnak!

Ha segítségre van szükséged, akkor kérj időpontot!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.