Élvezetes böjt

testi-lelki-szellemi-meregtelenites

2. rész

FIZIKAI MÉREGTELENÍTÉS 

A böjtkúra tulajdonképpen az, amikor minden szilárd ételt elhagyunk, kiiktatjuk a rágást és csakis folyadékot fogyasztunk: vizet, gyógyteát, frissen préselt levet, zöldséglevesből készült folyadékot, főzött gabonapépből készült folyadékot, savanyúkáposzta levet…

Ne igyunk viszont feketekávét, fekete teát, alkoholtartalmú és cukros italokat, valamint tejet se!

Méregtelenítő szerveink

meregtelenito-szervekMinden betegség a mérgeződéssel kezdődik – a testi, lelki, szellemi mérgekkel. Ezért fontos salaktalanítani, méregteleníteni, böjtölni.

Vannak kifejezetten méregtelenítő szerveink és vannak további szerveink, szöveteink, amikre szintén érdemes odafigyelni, támogatni, méregteleníteni. Ha rendszeresen így teszünk, egészen biztosan egészségesebbek és energikusabbak leszünk.

Mielőtt bármilyen terápiába belekezdünk, én előtte mindig javaslok egy testi, lelki és szellemi síkú méregtelenítést. Válasszuk ki az adott helyzetnek leginkább megfelelő terápiát és adjunk időt a változásra, a gyógyító folyamatok beindulásának.

Méregtelenítő szerveink: a bőr, a máj + (gyomor, bélrendszer), a vese, a tüdő és klasszikus értelemben nem, de én idesorolom a nyirokrendszerünket is.


1. Bőr

Legnagyobb méretű szervünk a bőr.

Legfontosabb funkciója a szervezet külső behatásoktól való védelme. A felnőtt ember bőrének felülete átlagosan 1,5 – 1,8 m², tömege kb. 10 kg (a testtömeg 10-15%-a)!

Feladatai: védelem, hőszabályozás, zsírraktározás és tapintás.

szaunaBőrön keresztüli méregtelenítő módszerek:

  • szauna,
  • izzasztókúrák,
  • száraz ledörzsölés,
  • nap- és légfürdőzés,
  • pakolások, borogatások,
  • gyógyfürdő…

A zöld tea fogyasztásával sokat tehetünk bőrünk védelme érdekében. A zöld teában található antioxidánsok ugyanis a napfény és a szabad gyökök károsító hatását csökkentik. A C-vitaminban gazdag táplálkozás nagyon előnyös megelőzés tekintetében, sokat javíthat a pigmentfoltok halványításán és a problémás bőr állapotán. Kovasavval csodákat érhetünk el a bőrünk megújításáért. Nélkülözhetetlen a csontjaink, bőrünk, körmünk és a hajunk egészségének megőrzéséhez.

Ha májunk telített méreganyaggal, egészen biztosan jelezni fog a bőrünk. Majdnem minden második embernek van bőr problémája. Ez elsősorban a helytelen táplálkozásnak, a nem megfelelő életmódunknak, idegállapotunknak tudható be.

Azt szoktuk mondani, hogy a szem a lélek tükre, de ez bizony igaz a bőrünkre is. A bőr már ránézésre is sokat elárul a lelki- és idegállapotunkról.


2. Vértisztítás, értisztítás

A vér speciális, folyékony sejt közötti állománnyal rendelkező szövet.

A vérünk önmagában nem méregtelenít, nem méregtelenítő szerv, de épp ezért fontos őt magát is méregteleníteni, segíteni ezzel a májunkat, hisz az méregteleníti a vért.

Fő feladatai:

  • Az oxigén és a szén-dioxid, a tápanyagok és a víz, bomlástermékek elszállítása a sejtekből.
  • Ezen kívül fontos szerepe van az immunreakcióknál, a hormonok szállításában és a test hőmérséklet-szabályozásban. A szervezet belső környezetének állandóságát biztosítja. Fontos a vér pH-jának a fenntartása is. Vér pH-ja 7,4 enyhén bázikus.

A kérdés mindig az, hogy a vér mennyire oxigéndús, mennyire sűrű, mennyi lerakódás van az erek falain.

Vértisztító gyógynövények/növények: csalán, cickafark, gyermekláncfű, bodza, komló, ezerjófű, orbáncfű, szurokfű, akácvirág, nyírfalevél, kökény, fekete ribizli levél, fekete szeder, fekete áfonya, galajfű, articsóka, fokhagyma, galagonya, fehér fagyöngy, homoktövis…


3. Máj

A máj az ember egyik legfontosabb szerve.

Kiemelkedő szerepe van – sok egyéb mellett, például – a szénhidrát-, fehérje- és zsír anyagcsere és a hormonháztartás működtetésében. A májban, mint egy kémiai “üzemben”, építés és bontás is zajlik. Itt termelődnek többek között az élethez nélkülözhetetlen fehérjék és a véralvadási faktorok. A máj bontja le a hormonokat, az elhasználódott fehérjéket és a szervezetbe bejutó káros anyagokat is. A máj felveszi a szervezetünk számára fontos tápanyagokat, a károsakat pedig kiszűri.

A mindenkori közérzetünk a máj által átszűrt és megtisztított vér minőségének függvénye. Az elhasználódott vért méregteleníteni, frissíteni kell, ami szervóránk szerint éjjel 01-03 óra között megy végbe leginkább, ekkor a legerősebb, leghatékonyabb a májunk. Ha ilyenkor még ébren vagyunk, akkor a máj nem tudja megfelelően végezni feladatát, mert az ébrenlét leköti energiáit. Éjjel 23-03 óra között ajánlott már ágyban lenni és ha lehet aludni, kerülni a szexuális érintkezést, mert rombolja a máj és a vese energiáját.

Hogyan tudjuk a májat tisztítani:

  • Reggel éhgyomorra egy nagy csésze keserű tea.
  • Ha a májat még aktívabb munkára akarjuk serkenteni, azaz alulműködő májunk van, akkor válasszunk egy teát a következők közül. Finom egyik sem lesz igazán, mert a keserűség és az ízesítés hiánya itt alapvetés. Gyermekláncfű, katángkóró, benedekfű, ezerjófű (ezerjófűből csak 1 teáskanálnyi az adag, mert igen keserű és nagyobb adagban hányingert keltő, vagy akár hánytathat is). A teát étkezés előtt fél órával érdemes inni édesítés nélkül. Még jobb, ha teakeveréket használunk.
  • Ha védeni, támogatni akarjuk a kimerült májunkat, akkor azt is megtehetjük. A máj szemben a vesével igen jól regenerálódik, ha segítjük. Erre tökéletes pl. a máriatövismag. Ezt nem kell se főzni, se forrázni. Ha darált, akkor egy teáskanál port egy pohár vízzel elkeverve igyunk meg. Akinek nem tetszik, joghurtba is beleteheti. A kapszulás formája is jó. Este vegyük be lefekvés előtt.

Táplálkozás: Ne fogyasszunk alkoholt, vagy csak nagyon keveset, együnk sok céklát, almát, répát, zellert, uborkát, retket, petrezselymet, fokhagymát, burgonyalevet.


4. Epe

Az epét a máj termeli és az epehólyag tárolja.

Az epekifolyás élettani ingere a táplálkozás, a rágás. Ezért fontos böjt alatt az epehajtás, hiszen nem viszünk be szilárd táplálékot, ezért nincs mit rágni. Az epe rendszeres kiürítése csökkenti az epekő kialakulásának esélyét. A zsírok, olajok hatékonyan ingerelik az epehólyag összehúzó hatását, mennyiségük befolyásolja az epehólyag összehúzódásának a mértékét. Nagyapáink esküdtek a jó kis zsíroskenyérre reggelire, de azért ezt így minden napra jó szívvel biztosan nem ajánlanám. Szervóra szerint az epehólyag legaktívabb időszaka éjjel 23-01 óra között van, ezért fontos este 11 óra előtt lefeküdni, mert csak így tud az epehólyag regenerálódni, ekkor történik ugyanis a szervezet méregtelenítése.

  • Ajánlom viszont 1 evőkanál jófajta pl. szibériai cédrusolaj, tökmagolaj (különösen férfiaknak), vagy lenmagolaj (különösen szorulásosoknak) étkezés előtti bevételét, ami nem csak a gyomorsav termelését csökkenti majd, hanem a nyombélbe jutva kiváltja az epehólyag kiürülését is.
  • Kevésbé macerás egy csésze tea, a fitoterápia epére mindig keserű anyagot ajánl. Pl egy bögre borsmenta tea szintén beindítja az epét. Ezt nem édesíthetjük semmilyen módon. Figyelem, szoptatós anyukáknak és gyerekeknek tilos a borsmenta tea fogyasztása.

Táplálkozás: Zsírban sült, rántott ételek, friss élesztős tészták, pörköltek, füstölt húsok, nyers hagyma, tojás, alkohol, kávé, csípős ételek kerülése. Lefekvés előtt elrágcsálhatunk néhány szelet megsózótt, tökmagolajban megforgatott fekete retket.


5. Gyomor

A gyomor funkciója: a gyomor a lenyelt táplálékot perisztaltikus mozgással homogenizálja, a termelt sósav csökkenti a baktériumok számát, és a savas kémhatású közegben a pepszin megkezdi a fehérjék emésztését. Szerepe van a táplálék raktározásában és az emésztésben is.

A gyomor ideje biológiai szervóránk szerint reggel 7-9 óráig van, ekkor a legerősebb és leghatékonyabb az emésztőrendszer működése. Együnk bőséges reggelit, mert ilyenkor kevésbé hízlal, amit megeszünk. A gyomor és a belek aktívan dolgoznak és a tápanyagok felszívódása is maximális. Igyunk teát kávé helyett!

Fontosnak tartom a gyomor méregtelenítését is:

  • Faszénkúra a kedvencem minimum 3 napig, de inkább 1 hétig. Bükkfaszén a legjobb, megköti a mérgeket. Porrá zúzni, 1 tk-lal vízbe tenni és meginni reggel 6 órakor éhgyomorra. Utána 1 óráig nem enni semmit.
  • Igyunk gyomornyugtató teát, pl borsmentát vagy citromfű teát. Figyelem, szoptatós anyukáknak és gyerekeknek tilos a borsmenta tea fogyasztása.

Táplálkozás: Soha ne együnk túl sokat egyszerre, a gyomor 1/3-ának mindig üresnek kell lennie, mint egy betonkeverőnek, hogy jól tudja végezni a dolgát. Evés előtt 15 perccel igyunk egy nagy pohár vizet, viszont evés után egy óráig ne igyunk semmit, mert felhigítjuk a termelődött gyomorsavat és így nehezebbé válik az emésztés. Jól rágjunk meg minden egyes falatot 30x.


6. Belek

A halál a belekben kezdődik. – mondta már Hippokratész is.

Maga a bél egy felnőtt emberben a gyomor kimenetétől a végbélnyílásig összesen körülbelül öt-hat méter hosszú cső. A béltartalomnak tehát ekkora utat kell megtennie, mire a külvilágba juthat. Ezt az útszakaszt 14-60 óra leforgása alatt teszi meg. Erre az időre szükség is van ahhoz, hogy az emésztés időigényes folyamatai lépésről lépésre megtörténjenek, és a tápanyag egyre kisebb egységekre bomló alkotórészei felszívódhassanak.

A böjt alatt az emésztőfelület kiválasztófelületté válik, így az jelentős salaktalanításhoz vezet. Az emésztőrendszer a keringés és a termelődött energia legalább 30%-át veszi igénybe, böjt alatt viszont nem csak csökkenti funkcióját, hanem az emésztés és felszívás helyett a kiválasztás hatalmas szervévé válik. Az emésztőrendszer nyálkahártyája megközelíti az 500 m2-t, azaz egy futball pálya méretét. Ezen keresztül tudja a felesleget eltávolítani, márpedig ez jóval nagyobb felület, mint a tüdő, vese, vagy akár legnagyobb szervünk, a bőr felülete.

Vékonybél

A vékonybél szervezetünk legnagyobb immunszerve, kb 3 méter hosszú.

Jelentős mennyiségű felszívódás és kisebb mennyiségű kiválasztás folyik itt, valamint a salakanyagokat továbbítja a vastagbél felé. A vékonybélben történik meg az emésztés legfontosabb szakasza, melyben a fehérjék-szénhidrátok-zsírok vízben oldható, felszívható elemeikre esnek szét.

A vékonybélben történő emésztést még két szervünk, a máj és a hasnyálmirigy által termelt nedvek és enzimek segítik. Az emésztő enzimeknek és az epének is nagy szerepe van az emésztésben, a felszívásban, és a lúgos pH kialakításában, amely szükséges az enzimek működéséhez. A vékonybél perisztaltikus mozgásokkal a béltartalmat továbbítja és elkeveri, valamint a bélnedvek hozzákeverésével segíti az emésztést és a felszívást.

A fehérjék emésztése már a gyomorban megkezdődik, de az emésztésük fő helye a vékonybél. A hasnyálmirigy és a vékonybél által termelt enzimek végzik a bontást. A tripszin és a kimotripszin egyre kisebb szakaszokra bontják a fehérjéket, egészen a fehérjék építőkövéig: az aminosavakig.

A szénhidrátok emésztése már a szájüregben megkezdődik, a vékonybélben pedig az emésztetlen keményítők bontása fejeződik be, a már megkezdett szénhidrátokkal együtt. A szénhidrát emésztés végtermékei az egyszerű cukrok: fruktóz, glükóz, galaktóz.

A zsírok emésztésének a helye a vékonybél. Itt a hasnyálmirigy, illetve a bél által termelt zsírbontó enzimek (lipázok) fejtik ki a hatásukat. Megemésztésükhöz azonban szükség van a máj által előállított epére, amely a zsírcseppeket kisebb cseppekké bontja (emulgeálja). Az így megnövelt felületen a lipáz már könnyebben bontja a zsírokat.

A bélfalak nyálkát választanak ki, ami síkosítja a béltartalmat, valamint vizet, ami segíti a megemésztett anyagok feloldását. A béltartalom konzisztenciája a vékonybélen való áthaladás során folyamatosan változik. A duodenumban (patkóbél) a táplálék lúgos pH-n, hasnyálmirigy-enzimekkel és a savasságot csökkentő epével keveredik. A megtett 5-6 méter során a tápanyagok és a folyadék nagy része visszaszívódik, és körülbelül 1 liter folyadék jut el a vastagbélbe.

A szervóra szerint 13-15 óra között van az az időszak, ami fontos az egész napi tápanyag szabályozás szempontjából.

A vékonybél tisztítását kétféle módon érhetjük el.

  • Az egyik egy 21 napos böjt segítségével, ami alatt a vékonybélben lévő baktériumok képesek lebontani a maradék bélsarat is. Ezalatt nem vehetünk magunkhoz száraz táplálékot. Ezt nyilván nem mindenki tudja vállalni.
  • A vékonybél tökéletesen tisztható növényi rostok segítségével, mivel azok emészthetetlenek a szervezet számára, amellett, hogy nem jelentenek újabb méreganyagot, alkalmasak, hogy a bélsarat kitolják a szervezetből. Az egyik legmegfelelőbb anyag az indiai lándzsás útifű rostja, a psyllium, az útifűmaghéj. Az útifű 85%-a nem felszívódó élelmi rost, így rendkívüli a folyadék-felszívó képessége: képes arra, hogy a térfogatát akár a tízszeresére is megnövelje. Tulajdonképpen zselét képez a gyomorban, ami megnyugtatja a nyálkahártyát és magával viszi a salakanyagokat, tehát megtisztítja az emésztőrendszerünket. Hasmenés esetén magába szívja az emésztőrendszerben található fölösleges folyadékmennyiséget, székrekedés esetén segíti a bélmozgást. Rendkívül jól kitisztítja a vékony- és vastagbelünket a lerakódásoktól, ezért akár több kilót is fogyhatunk csak ezzel a kúrával is. A legjobb, ha reggel rögtön felkelés után 1 evőkanál útifűmaghéjat belekeverünk egy kis pohár vízbe és gyorsan megisszuk. Elsőre nem fog menni, ez nem oldódik fel, többször ki kell a poharat öblíteni és mind meginni. Ne felejtsünk el sok folyadékot inni utána!

Táplálkozás: Fogyasszunk bátran élőflórás joghurtot, kefírt, illetve jótékony bélbaktériumokat tartalmazó készítményeket is, amelyekkel sokat tehetünk a megfelelő bélflóránk megtartásáért, és az immunrendszerünk megfelelő működéséért. Friss, meleg ebédünket picivel 13 óra előtt javasolt elfogyasztani, mivel 13 órától a leghatékonyabb a vékonybél működése, ekkor tudjuk leginkább hasznosítani az elfogyasztott táplálékot.

Vastagbél

Reggel 5 és 7 óra között működik legaktívabban a vastagbél meridián. Tovább történik a salakanyag besűrítése, és a felszívódás. A vastagbél elvégzi a táplálékból a víz és a tápanyagok visszaszívását, illetve elkülöníti a salakanyagokat és a méreganyagokat. Ez az egészséges székletürítés ideje, ekkor szabadítjuk meg a szervezetünket a salakanyagban található mérgektől. Bélzavarok esetén pl ásványi anyagok és vitaminok nem tudnak felszívódni. Kár is őket enni méregtelenítés előtt.

  • Tisztítása történhet pl útifűvel. Részletesen lásd a vékonyélnél leírtakat, vagy
  • perui kovafölddel – kicsit más a hatása, mint az útifűnek. Méregtelenít, tisztítja az érrendszert, és a nyirokrendszert, kivezeti a nehézfémeket, erősíti a természetes bélflórát, gyakorlatilag leradírozza a vékony- és vastagbelet is. 15 féle természetes ásványi anyagot is tartalmaz. Perui kovaföld szedése: reggel szintén éhgyomorra 1 púpozott evőkanállal keverjünk 2 dl vízhez.

Javaslom a 2-2 hetes kúrát.

Táplálkozás: A legfontosabb, hogy igyunk sok folyadékot és együnk rostban gazdag ételeket: gyümölcsök (alma, szilva, barack, érett körte, eper…), zöldségek (bab, borsó, brokkoli, káposzta, spenót…), müzli, teljes kiőrlésű liszttel készült kenyér, pékáru, olajos magvak (dió, mandula, mogyoró), különböző étkezési korpák (zabkorpa, rizskorpa, búzakorpa, tönkölykorpa, rozskorpa, köles, kukorica). A jól megmosott gyümölcsöt a héjával együtt együk, mert az több vitamint és rostot tartalmaz, mint maga a gyümölcs húsa.


8. Vese

A húgyhólyag délután 15-17 óra között végzi a munkáját a legintenzívebben, ezért fontos, hogy ilyenkor különösen sok tisztított vizet igyunk, de legalábbis cukor és alkoholmentes folyadékot. A vese a szervóra szerint 17-19 óra között a legaktívabb. Ebben az időszakban történik a méreganyagok kiürítése, szervezetünk ismét erőre kap, van energiánk a munkára, tanulásra, sportra, bármilyen aktív tevékenységre. A  vese nem regenerálódik, így különösen vigyáznunk kell rá. Az elegendő folyadékfogyasztás nélkülözhetetlen a vesék folyamatos átmosására és működtetésére. Egy egészséges felnőtt folyadékszükséglete átlagos igénybevétel mellett napi 2–2,5 liter.

  • A húgyhólyag és a vesék tisztítására egy pohár langyos citromos vizet ajánlok reggel éhgyomorra az első pisilés előtt, azaz kicsavarunk egy fél citromot és elkeverjük 2,5 dl langyos vízben, majd megisszuk.
  • Aki inkább a gyógyteákat részesíti előnyben az igyon 1 bögre aranyvessző (az egyik legjobb hazai vizelethajtó, hólyag- és vesetisztító tea, akár a vesekő kihajtásában is nagy szerepet játszhat, ezért vesekövesek ne igyák!) teát szintén reggel éhgyomorra.

Táplálkozás: Sok cukor- és alkoholmentes folyadék fogyasztása, hogy a szervezet kiüríthesse a méreganyagokat. Sok nyers zöldség- és vagy gyümölcs, esetleg heti 1 nap léböjt beiktatása. Könnyű vacsorák javasoltak, hiszen a vese ilyenkor a legaktívabb, ne terheljük még tovább ebben az időben zsírral, sóval, cukorral és mindenféle mérgező anyaggal.


9. Tüdő

Hajnali 3 és 5 óra között a legaktívabb a tüdőnk, a szervezet oxigénfelvétele bőséges, légzésünk lelassul. A sejtek több oxigént tudnak felvenni, jobb lesz a gázcserénk, feltöltődik az egész szervezetünk. Az idősebb emberek ebben az időben ébrednek, a tüdőbetegek pedig ekkor kezdhetnek köhögni. Ez azért van, mert minden szerv a legerősebb két órájában a legérzékenyebb, ilyenkor küzd leginkább a lehetséges betegségek ellen. Érdemes odafigyelni, hogy mikor ébredünk fel rendszeresen, mert az bizony jelent valamit.

Fizikai méregtelenítő módszerek a tüdőn keresztül: fitoterápia, légzőgyakorlatok (lúgosítás), pránajáma gyakorlatok, légzésterápia, köptetők, sleimoldók, sport. A méregtelenítés jó hatással van az asztmára, allergiára.

A tüdő tisztán tartása érdekében érdemes naponta meginni egy csésze görögszéna vagy lepkeszegmag teát. Ezeket nem elég leforrázni, kb. 1 percig kell lobogó vízben forralni, elzárni, majd 10 perc után szűrni. Lehet ízesíteni is egy pici mézzel. Ez a módszer kitisztítja a tüdőnket, ami az allergiás időben különösen hasznos.


10. Nyirokrendszer

Hagyományosan nem méregtelenítő szervünk, de jó karbantartani, hiszen a nyirokrendszer az immunrendszer része.

Fő feladata a fertőzések és a betegségek, köztük a daganatos megbetegedések elleni védelem.

Hasonlóan a vérerekhez, a nyirokrendszer is erekből áll, melyekben nyiroknak nevezett folyadék (limfa) kering.

Nyirokpangásra kétféle javaslatom van:

  • Nagybojtorján tea – 2 ek gyökérapríték 15 percig főzni, 10 perc állás után leszűrni, napi 2 csésze. Nincs jó íze, lehet keverni mentával, rozmaringgal, kakukkfűvel.
  • Perui kovaföld – Tisztító és méregtelenítő hatékonyságával egyedülálló termék a piacon. Megtisztítja a beleket, az ereket, a nyirokkeringést, a bőrt és minden egyes sejtünket.

11. Láz

A fizikai méregtelenítésnél extraként külön említést érdemel a láz, mint a szervezet által létrehozott, méregtelenítő, öngyógyító mechanizmus. Vegyük komolyan, lázat ok nélkül ne csillapítsunk, hagyjuk, hogy hadd csinálja a szervezetünk a dolgát!

Ha eddig eljutottál kedves olvasóm, akkor most állj fel és igyál egy pohár vizet. Nyújtózz egy jó nagyot, aztán folytasd az olvasást!

nyil-1-visszanyil-3-elore

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.